ME/ST INFO

MAGDALENA ENGELMAJER – więcej
SZYMON TURKIEWICZ – więcej

ME/ST Duet Artystyczny, czyli Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz.
Twórcy teatralni i organizatorzy działań artystycznych.

 NASZE HASŁA OD ZAWSZE?
– Najważniejsze to co TU i TERAZ.
– To co złe jest dobre, bo zmusza nas do działania!

 CO ROBIMY?
– Tworzymy autorskie spektakle teatralne.
– Akcje społecznościowo-teatralne.
– Warsztaty teatralne.
– Warsztaty personalne z wykorzystaniem metod aktorskich.

DO KOGO KIERUJEMY NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ?
Do ludzi otwartych, którzy nie boją się analizować swojego życia poprzez sztukę, ludzi, którzy mają poczucie humoru i dystans do samych siebie,  którzy lubią poznawać inny punkt widzenia na otaczającą ich rzeczywistość.

CZEGO DOTYCZY NASZA TWÓRCZOŚĆ?
– mechanizmów tkwiących w człowieku
– relacji między ludźmi
– tego co tu i teraz
– naszego życia – zmian w nim zachodzących i tego, co powoduje te zmiany.

Lubimy wpływać na ludzi i zmieniać ich, powodując, że stają się lepsi, bardziej otwarci na innych, tolerancyjni i wnikliwiej zagłębiają się w codzienność.

——————–——————————————————————————————–Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz (ME/ST) rozpoczęli swoją współpracę w 2001 roku  działając we Wrocławskim Teatrze Zakład Krawiecki, który od 2005 roku wspólnie prowadzili, realizując oryginalne projekty teatralne i około-teatralne.

Od 2009 roku mieszkają w Warszawie tworząc duet artystyczny ME/ST. Współpracują między innymi z Teatrem Scena Współczesna oraz z SARP.

Magdalena Engelmajer: „Nasza twórczość obejmuje każdą część tkanki teatralnej. Wspólnie tworzymy  projekt kolejnego przedsięwzięcia, czy to spektaklu, czy wydarzenia artystycznego a następnie dzielimy się zadaniami.”
Szymon Turkiewicz pisze, reżyseruje, komponuje muzykę.
Magdalena Engelmajer gra w spektaklach, tworzy scenografię i kostiumy, koordynuje działania artystyczne, promocyjne i społecznościowe.  Wspólnie projektują plakaty i wszelkie materiały potrzebne do promocji spektakli.
Szymon Turkiewicz: „Nasz teatr czerpie z tego, co tu i teraz.  Jesteśmy wnikliwymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości. Hasło „Tu i teraz” od zawsze  wytyczało kierunek naszej drogi artystycznej. Chcemy mówić do ludzi, wśród których żyjemy i rozmawiać z nimi poprzez teatr.  Dlatego poruszamy tematy, które dotyczą każdego z nas,  jak na przykład w spektaklu: „Fejs Bóg” (premiera: listopad 2010).
Magdalena Engelmajer: „Widzowie przychodzą na nasze spektakle i analizują coś, w czym tkwią na co dzień, tyle że my  dajemy im szansę na teatralne wrażenia z dawką refleksji, która ich wzbogaca, bo pozwala spojrzeć  na problem z innej strony”

 Sztuka jaką proponują, otwiera ścieżki do teatru ludziom, którzy dawno o nim zapomnieli. Przyciągają różnorodną  publiczność pod względem wieku i preferencji zawodowych. To spowodowało, że nigdy nie określają swojego odbiorcy, nie klasyfikują go.
Teatr duetu artystycznego ME/ST to teatr żywy, wychodzący do widza i przyciągający jego uwagę przede wszystkim dzięki temu, że mówi współczesnym językiem o współczesnych problemach.

Poza realizacją spektakli, ME/ST są również twórcami i organizatorami działań, mających na celu pobudzenie widzów do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach teatralnych i około-teatralnych.  Do najważniejszych należą  KOBIECE WEEKENDY ze spektaklem „Dolne partie – musical intymny”  (odbyły się już trzy edycje, dwie w Starej Prochowni i jedna w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie). Innym ważnym wydarzeniem  są NIEDZIELE TEATRALNO – KULINARNE, które odbyły w Starej Prochowni, w Centralnym Basenie Artystycznym oraz w Lokalu Użytkowym oraz w Centrum Scena Współczesna w Warszawie.  (więcej na www.scenawspolczesna.pl)