FEJS BÓG

PRASA  •  BILETY  

reżyseria / tekst / muzyka – Szymon Turkiewicz
scenografia / kostiumy – Magdalena Engelmajer
vizualizacje – Michał Szota
obsada – Magdalena Engelmajer, Daniel Wieleba
PREMIERA / LISTOPAD 2010 / Teatr Scena Współczesna w Warszawie


foto: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska 

Głównym pomysłem na sztukę jest uczłowieczenie Facebooka. Tak, aby  widzowie poznali go osobiście. Dlatego „Fejs Bóg” pojawia się na scenie w osobie Daniela Wieleby i wciąga w swój świat bohaterkę spektaklu Ewę, graną przez Magdalenę Engelmajer.

W  pierwszej scenie spektaklu Internet jest wielkim klubem, do którego zagubiona Ewa trafia w poszukiwaniu ucieczki, od problemów, które odmieniły jej życie.  Rozpadł się jej dziesięcioletni związek, za chwilę straci pracę. I właśnie wtedy, w chwili słabości,  spotyka na swojej drodze Fejs Boga w postaci przystojnego faceta, który ją uwodzi, stosując sztuczki podrywacza, inspirowane mechanizmami, które stosuje  „prawdziwy” Facebook.

Ewa wpada w sieci Fejs Boga, który  jest  „boski”, bo jest przystojny, bo zna jej wszystkie potrzeby, bo potrafi nagle zapewnić jej rozrywkę, odciągającą Ewę od  katastrofy życiowej, która ją spotkała. W sztuce pokazane są trzy etapy związku Ewy –  potencjalnego użytkownika Internetu – z Fejs Bogiem: zapoznanie, wspólne życie i uzależnienie, które  kończy się… Dla jednych dobrze, dla innych źle.

Szymon Turkiewicz: Poprzez spektakl „Fejs Bóg” chcę pokazać dobre i złe strony internetowego uzależnienia. Coraz więcej ludzie wpada w sidła sieci. Większość użytkowników Internetu nie ma świadomości, że za tymi wciągającymi nas w wirtualną rzeczywistość gadżetami, stoi rzesza psychologów i speców od marketingu. Dajemy się w prosty sposób zmanipulować tym,  którzy tworzą mechanizmy powodując uzależnienie człowieka od portali społecznościowych.

(…) W moim spektaklu rozkładam na czynniki pierwsze cechy portalu społecznościowego, o którym każdy z nas słyszał, bo albo mamy konto na  Facebooku  albo chcemy mieć konto na Facebooku albo słyszymy w mediach o tym, aby dołączyć do grupy znajomych na Facebooku. Niektórzy ludzie już nie używają programów pocztowych, nie wchodzą na portale  informacyjne, tylko pierwsze co robią to logują się do Facebooka i stamtąd czerpią wszelkie informacje o świecie, o znajomych, o wydarzeniach kulturalnych i o życiu w ogóle.

„FEJS BÓG” jest przewrotną opowieścią, w której realizm miesza się z surrealistycznymi scenami.  To doskonały sposób na przyciągnięcie do teatru szerokiej rzeszy widzów w różnym wieku. Akcja spektaklu wciąga swoim tempem, dowcipem, estetyką, muzyką a przede wszystkim świetną grą aktorską Magdaleny Engelmajer oraz Daniela Wieleby.

Wymagania techniczne spektaklu:  RIDER TECHNICZNY

BACKSTAGE


PATRONI MEDIALNI: