LADY Wa-Wa

BILETY  •  PRASA

inscenizacja – ME/ST Duet ArtystycznyLADY WAWA PLAKAT PUBLIKACJA 3
muzyka / video – Szymon Turkiewicz
obsada – Magdalena Engelmajer
PREMIERA / LISTOPAD 2013 / TEATR ME/ST /
Pałac Zamoyskich, Pawilon SARP

„Lady Wa-Wa” to próba uchwycenia  wielowymiarowości i różnorodności skomplikowanej natury kobiecej. Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza spektaklu,  były wywiady z kobietami, mieszkającymi lub tylko przebywającymi w Warszawie. Istotny wpływ na scenariusz miała także energia miasta, która bezpośrednio przekłada się na stan emocjonalny ludzi związanych ze Stolicą.

„Lady Wa-Wa”  to teatr jednej aktorki. Magdalena Engelmajer  tworzy warstwę spektaklu ze słów, dźwięków oraz sytuacji, które poruszają różne tematy dotyczące kobiecej strony świata.

Ważną rolę odgrywa tu ciało aktorki, jej fizyczność  oraz muzyka, która wraz z odpowiednio przetworzonymi odgłosami , tworzy unikalny, słowno-muzyczny mikrokosmos, wciągający widza swoją niejednoznaczną poetyką.

W trakcie pracy nad projektem, twórcy  inspirowali się techniką stosowaną przez kompozytorów muzycznych, zwaną aleatoryzmem  kontrolowanym.  Technika ta, wprowadza do dzieła muzycznego element przypadku, jednak pod ścisłą kontrolą kompozytora. Przeniesienie jej na grunt teatru,  polega na łączeniu  krótkich fragmentów złożonych ze słów, muzyki oraz dźwięków sonorystycznych, w  jedną całość, która oscylując wokół tematu kobiecości, zaskakuje widzów nieprzewidywalnym połączeniem scen o  skrajnym  ładunku emocjonalnym.

Próby do monodramu „Lady Wa-Wa” były dla twórców  ME/ST nowym wyzwaniem.
Aby opisać subtelne stany emocjonalne, poruszyć często intymne tematy kobiece, artyści zgłębili historię światowej sztuki per formatywnej, która komunikuje się z widzem poprzez różne formy wyrazu.

„Lady Wa-Wa” jest zwieńczeniem projektu stypendialnego Miasta Stołecznego Warszawy, dzielnicy Śródmieście, który Magdalena Engelmajer realizowała przez cały rok 2013.

HISTORIA PROJEKTU:
„Lady Wa-Wa”  –  Projekt stypendialny finansowany przez m.st. Warszawę – Dzielnicę Śródmieście.

Lady Wawa Ulotka DEMO STR 2

„Lady Wa-Wa” nabiera kształtów. Jaka będzie ostatecznie?
Tego jeszcze nie wiem.

Jestem już po wielu rozmowach z paniami, którym chciałam bardzo serdecznie podziękować za poświęcony mi czas.

Obraz kobiety warszawskiego Śródmieścia maluje się wieloma barwami. Jednak mimo różnorodności Pań, z którym rozmawiam, dominuje stwierdzenie, że kobieta warszawskiego Śródmieścia jest: Zabiegana, Zapracowana i Zadbana.

Trudno się nie zgodzić z tym określeniem, skoro większość kobiet na pytanie, czy zechciałyby ze mną chwilę porozmawiać, odpowiada: Przepraszam, ale nie mam czasu.

Dopiero gdy przysiadam się do czytającej książkę lub zapatrzonej przed siebie pani (zwykle seniorki, ale nie zawsze), przychodzi czas na spokojną rozmowę.

Wywiad, który przeprowadzam, zawiera kilka pytań, dotyczących kobiecego punktu widzenia na Śródmieście. Najciekawsza część rozmowy rozpoczyna się jednak w momencie gdy zadam wszystkie pytania i wyłączam dyktafon. Wtedy jest czas na mniej oficjalną  rozmowę o moim projekcie i okazuje się, że do stereotypowych określeń kobiety ze Śródmieścia dołączają takie jak: piękną, wrażliwa, kobieca, ceniąca swoją niezależność.

Okazuje się bowiem, że w dzisiejszych czasach kobiety z serca Warszawy nie różnią się niczym od kobiet z innych miast: Wrocławia, Gdańska czy Bojanowa. Bo przecież trudno dziś spotkać panie, które urodziły się i wychowały w Warszawie. Jaka zatem jest współczesna „Lady Wa-Wa”? Różnorodna, utkana ze wszystkich rejonów Polski.  To fascynujące. Bo przecież właśnie ta różnorodność stanowi o niezwykłej sile i energii miasta.

Oczywiście prawdziwa „Lady Wa-Wa”, tak jak i Warszawa, ma swoje niezwykłe cechy, które zawsze będą ją wyróżniać na tle innych polskich miast. Jakie to cechy?

Kolejne rozmowy przede mną. Jestem przekonana, że będą fascynujące i inspirujące.
————————————————————————————————-
Poniżej kilka fotografii ze spacerów po parkach, czy np. Złotych Tarasach
SONY DSC
Agnieszka jest wizażystką. Zamierza się przenieść do Warszawy.
SONY DSC
Dominika będzie fizjoterapeutką.
SONY DSC
Kasia dostała się na medycynę i od października zaczyna studia.
Przyjechała do Warszawy z Podkarpacia. 
SONY DSC
Pani Wacława i Pani Liliana koleżanki ze Śródmieścia – bardzo miła pogawędka 
Danuta i malgorzata

Pani Danuta i p. Małgorzata / Matka z córką.
Jolanta
Pani Jola nie mieszka w Śródmieściu ale lubi tu, w Łazienkach Królewskich, rozmyślać.

ANETA
Aneta kocha śpiewać i odnajduje się w różnych stylach muzycznych.
monika p.
Monika – aktorka i instruktorka Kalarippayattu. Ma piękny plan stworzenia kobiecej kopuły
relaksu w centrum Warszawy!
Iwona
Iwona, Warszawianka. Uważa, że w Warszawie brakuję niezobowiązujących rozmów między nieznającymi się ludźmi.
asia t
Joanna, Warszawianka. Ścisły umysł z duszą artystyczną.
Asia
Asia. Młoda kobieta z kipiącą energią.
Doświadczenie życiowe i zawodowe do rozdzielenia na 2 osoby.

———————————————————————————————————

PRASA 1  /   PRASA 2 

15 stycznia 2013 roku oficjalnie podpisałam umowę na realizację projektu.

SONY DSC

Obraz 1 z 2

SONY DSC


Rezultatem projektu, będzie scenariusz tekstu scenicznego oraz spektakl „Lady Wa-Wa”.  Będzie to zapis świadomości współczesnej kobiety Śródmieścia Warszawy. Czy to rdzennej Warszawianki, czy przyjezdnej. Kobiety sprzed wojny i kobiety z pokolenia JPII. Kobiety pracującej w zakładzie fryzjerskim przy ul. Wspólnej i kobiety pracującej na 20 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Takie jest serce Warszawy: wielowymiarowe pod każdym względem, taka jest Warszawa i taka jest kobieta ją zamieszkująca.

Spektakl będzie prezentowany w możliwie różnych miejscach Warszawy. Zakładam również wyjazdy z powstałym monodramem. Warszawę jaką stworzę w spektaklu, chciałabym pokazać całej Polsce. Zależy mi na tym między innymi dlatego, że Polacy mają dość duży dystans do Warszawy. Sama jestem „spoza”, dopiero od 4 lat mieszkam w Warszawie i mam świadomość jak jest postrzegana. Chciałabym rozkochać innych w Warszawie, w jej chimeryczności, sile i pięknie. Warszawa może się człowiekiem zaopiekować, ale też potrafi utrudniać życie. Jest wielka i silna ale również ma swoje ciemne zaułki…