fbpx
TEATR ME/ST

SZYMON TURKIEWICZ


„Teatr  jest dla mnie najlepszym miejscem do aktywnej dyskusji z widzami. Teatr bez widza nie istnieje, dlatego staram się sprawiać, aby każdy na nowo odkrył i pokochał teatralną rzeczywistość.”

 

2001-2004 Współtwórca Teatru Zakład Krawiecki we Wrocławiu

2004-2009 Szef  Teatru Zakład Krawiecki

Od 2009 współpracuje ze Sceną Współczesną w Warszawie.

 

Twórca wizerunku Teatru Zakład Krawiecki, który pod jego kierownictwem przekształcił się z amatorskiego teatru studenckiego w profesjonalny teatr nieinstytucjonalny. Spektakle w jego reżyserii były grane w Berlinie, Dusseldorfie, Salerno oraz w wielu cenionych teatrach w Polsce.

 

Nagrody: Grand Prix festiwalu Tczew Zdarzenia 2005 za spektakle:  „AAA pracy szukam matkę oddam”  i  „Roxxy Hot”. Nominacja spektaklu  „SPOT!” do nagród Nocne Marki pisma Aktyvist. Nagroda Dziennikarska dla spektaklu  „SPOT!”  za najlepszy spektakl sezonu 2010-2011 w Zielonej Górze.

 

Szymon Turkiewicz poza reżyserią, zajmuje się także pisaniem sztuk teatralnych. Wiele spośród jego dramatów czeka na realizację. Tematy jakie porusza są zgodne z jego ogólną ideą teatralną  „Tu i teraz”.  Autor czerpie ze  świata realnego i wirtualnego, który z kolei w jego twórczości staje się metaforą  świata pozaziemskiego. Elementy metafizyczne w jego twórczości sprawiają, że przedstawiane sytuacje wzbogacają się o  cechy dualistyczne.

 

Turkiewicz zastanawia się, kto kieruje współczesnym światem, co nas czeka po drugiej stronie życia, jakie postawy należy w życiu przyjąć, aby żyć zgodnie ze sobą? Istotną cechą jego dramatów jest mieszanie realizmu z surrealizmem. Jego bohaterowie to przedstawiciele pewnych cech ludzkich i zachowań, to ponadczasowe wzorce osobowe, które dzięki swoim uniwersalnym postawom, pozwalają widzowi w łatwy sposób utożsami się nimi.

Wpisz szukane słowo i naciśnij ENTER
X