O PROJEKCIE
ŻOLIBORZ.PL
Grupa teatralna pod kierunkiem artystycznym profesjonalnych twórców z TEATRU ME/ST
Magdaleny Engelmajer i Szymona Turkiewicza.
Utworzona została w 2012 roku.
Każdego roku odbywa się nabór w formie castingów prowadzonych w różnych placówkach edukacyjnych na terenie Dzielnicy Żoliborz. Grupa składa się z uczniów oraz studentów związanych z Żoliborzem.
Przedstawienia w ramach grupy ŻOLIBORZ.PL powstają w trakcie realizacji autorskich warsztatów teatralnych Duetu Artystycznego ME/ST
Opiekę nad projekt sprawuje Dzielnica Żoliborz, Wydział Oświaty i Wychowania.
Partnerem projektu jest Żoliborska Jedynka (ul. Felińskiego 2), w której odbywają się warsztaty.
Dotychczasowe spektakle:
„51 STAN”
„Podróż do Wnętrza”
„W krainie pór roku” w codzienność.
51 STAN
„51 STAN”, porusza szeroko pojęte zagadnienie Podległości i Niepodległości, w rozumieniu osobistym, jak i bardziej ogólnym, dotyczącym kwestii związanych z tożsamością narodową.
Punktem wyjścia do stworzenia dramaturgicznej warstwy spektaklu, jest założenie, że Polska staje się 51 stanem Ameryki. Ten abstrakcyjny pomysł, prowokuje do dyskusji o polskości, a także skłania do przemyślenia własnego, bardziej osobistego poczucia podległości i niepodległości.
Spektakl „51 STAN”, został stworzony przez ludzi młodych, którzy do współpracy zaprosili również seniorów mieszkających lub związanych z Żoliborzem. Przeprowadzone wywiady, dotyczące Podległości i Niepodległości, dopełniły dramaturgiczną warstwę spektaklu, tworząc pomost między pokoleniem urodzonym po 90 roku a pokoleniem, sięgającym pamięcią do lat powojennych.
Z planu nagrywania monologów
Sonda uliczna na Żoliborzu
HISTORIA PROJEKTU
Obsada:
Wiktoria Dąbrowska,
Monika Fusik,
Paulina Puk, Aleksandra Kucek,
Dorota Mianowska,
Angelika Motulewicz,
Nela Perepłyś,
Aleksandra Składanowska.
PODRÓŻ DO WNĘTRZA
„Podróż do wnętrza” to spektakl teatralny, skłaniający do refleksji nad skomplikowaną naturą człowieka. Tekst sztuki jest kompilacją monologów z dramatów wielkich mistrzów („Hamleta” Shakespeare’a, „Szewców” Witkacego, „Iwony Księżniczki Burgunda” Gombrowicza, „Nie igra się z miłością” Musseta, „Antygony w Nowym Jorku” Głowackiego) oraz autorskich refleksji aktorów, które zostały napisane w trakcie warsztatów dramatopisarskich, będących częścią przedsięwzięcia.
Spektakl próbuje zdefiniować mechanizmy, które kierują postępowaniami ludzi a także poszukuje odpowiedzi na pytanie: czy istnieją ponadludzkie siły mające realny wpływ na decyzje jednostki?
Przedstawienie, utrzymując formę otwartą, zachęca widza do sformułowania własnej definicji człowieka. Blisko roczna praca dziesięciorga młodych aktorów-amatorów pod opieką artystyczną doświadczonych twórców teatralnych Magdaleny Engelmajer i Szymona Turkiewicza, została zwieńczona kreacją, zawierającą głęboką refleksję nad losem człowieka. Warto więc zatrzymać się na chwilę i wrócić do podstaw istnienia, odnosząc się do najpierwotniejszych emocji i instynktów uwzględniając przy tym różnice osobowości i ludzkich charakterów. Aktorzy biorący udział w spektaklu, budowali swoje postaci podczas pracy warsztatowej, czerpiąc inspiracje z zachowań wybranych zwierząt, co stanowi dodatkowy koloryt całości przedsięwzięcia. Nie brakuje tu emocji, dynamiki, niedopowiedzeń, gry ciałem i dźwiękiem. Istotną częścią spektaklu jest również muzyka, a zwłaszcza piosenka, której tekst napisała jedna z aktorek Aleksandra Składanowska a muzykę skomponował Sz. Turkiewicz. Warto zwrócić na nią uwagę, tym bardziej, że daje ona możliwość dostrzeżenia problemów z jakimi boryka się młody człowiek wchodzący w dorosłe życie.
„Podróż do wnętrza” nie jest pierwszą realizacją teatralną grupy „ŻOLIBORZ.PL”. W 2013 roku odbyła się premiera pierwszego, stworzonego przez tę grupę spektaklu pt.: „51 Stan”. Spektakl poruszał kwestie związane z szeroko rozumianymi zagadnieniami “podległości” i „niepodległości”. Jego prezentacja spotkała się z pozytywnym odbiorem publiczności, ale przede wszystkim była to możliwość samorealizacji i rozwoju dla młodych aktorów. W kwietniu 2014 roku sztuka otrzymała wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych w Starej Prochowni.
Obsada:
Wiktoria Dąbrowska, Dorota Mianowska,
Monika Fusik, Aleksandra Kucek, Natalia Moszczyńska, Angelika Motulewicz, Tomek Murawski, Nela Perepłyś, Paulina Puk, Aleksandra Składanowska.
Opieka artystyczna
Duet Artystyczny ME/ST
Magdalena Engelmajer, Szymon Turkiewicz
W KRAINIE PÓR ROKU
„W krainie pór roku” to bajka o dziewczynce, która decyduje się wyruszyć w świat, aby zdobyć zarobek i pomóc rodzinie w trudnej sytuacji materialnej. W ciemnym i groźnym lesie trafia do chatki starego mędrca, który odsyła ją na służbę do swoich córek – pór roku. Dziewczynka odwiedza kolejno każdą z krain, które zamieszkują królowe roku i odkrywa tam nie tylko piękno przyrody, ale także wartość swoich talentów. Bajka „W krainie pór roku” niesie ze sobą wiele wartościowych przesłanek. Przede wszystkim uczy, że warto pomagać innym i być dobrym człowiekiem. Uczy również, że nigdy nie można się poddawać, chociaż na naszej drodze czeka wiele trudności i rozczarowań. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych. Młodzi aktorzy grają w efektownych, uszytych specjalnie na potrzeby sztuki kostiumach, a różnorodna ścieżka dźwiękowa wciąga w wir bajkowych wydarzeń.
„W krainie pór roku” jest trzecim widowiskiem wykreowanym przez grupę teatralną „Żoliborz.pl”, która działa od 2012 roku. Opiekunami grupy są profesjonalni twórcy z TEATRU ME/ST: Magdalena Engelmajer (aktorka, scenograf i koordynator wydarzeń artystycznych) oraz Szymon Turkiewicz (reżyser, dramaturg i kompozytor).
Grupa teatralna „Żoliborz.pl” ma na swoim koncie udział w wielu warszawskich festiwalach i wydarzeniach organizowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz. Między innymi zdobyła wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych w Starej Prochowni w 2014 roku za spektakl pod tytułem „51 STAN”.
Obsada:
Dominika Staniak
Katarzyna Hernik
Anna Sienicka
Joanna Ewartowska
Bartosz Pergół
Monika Fusik
Paulina Puk
Aleksandra Kucek
Dorota Mianowska
Angelika Motulewicz
Nela Perepłyś
Tomasz Murawski
Aleksandra Składanowska