TEATR ME/ST

LADY WAWA

LADY WAWA

OPIS

PREMIERA / LISTOPAD 2013
TEATR ME/ST
SARP Pałac Zamoyskich ul. Foksal 2 Warszawa

„Lady Wa-Wa” to próba uchwycenia wielowymiarowości i różnorodności skomplikowanej natury kobiecej. Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza spektaklu, były wywiady z kobietami, mieszkającymi lub tylko przebywającymi w Warszawie. Istotny wpływ na scenariusz miała także energia miasta, która bezpośrednio przekłada się na stan emocjonalny ludzi związanych ze Stolicą.

„Lady Wa-Wa” to teatr jednej aktorki. Magdalena Engelmajer tworzy warstwę spektaklu ze słów, dźwięków oraz sytuacji, które poruszają różne tematy dotyczące
Ważną rolę odgrywa tu ciało aktorki, jej fizyczność oraz muzyka, która wraz z odpowiednio przetworzonymi odgłosami , tworzy unikalny, słowno-muzyczny mikrokosmos, wciągający widza swoją niejednoznaczną poetyką.

W trakcie pracy nad projektem, twórcy inspirowali się techniką stosowaną przez kompozytorów muzycznych, zwaną aleatoryzmem kontrolowanym. Technika ta, wprowadza do dzieła muzycznego element przypadku, jednak pod ścisłą kontrolą kompozytora. Przeniesienie jej na grunt teatru, polega na łączeniu krótkich fragmentów złożonych ze słów, muzyki oraz dźwięków sonorystycznych, w jedną całość, która oscylując wokół tematu kobiecości, zaskakuje widzów nieprzewidywalnym połączeniem scen o skrajnym ładunku emocjonalnym.

Próby do monodramu „Lady Wa-Wa” były dla twórców ME/ST nowym wyzwaniem.
Aby opisać subtelne stany emocjonalne, poruszyć często intymne tematy kobiece, artyści zgłębili historię światowej sztuki per formatywnej, która komunikuje się z widzem poprzez różne formy wyrazu.

„Lady Wa-Wa” jest zwieńczeniem projektu stypendialnego Miasta Stołecznego Warszawy, dzielnicy Śródmieście, który Magdalena Engelmajer realizowała przez cały rok 2013.

inscenizacja – ME/ST Duet ArtystycznyLADY
muzyka / video – Szymon Turkiewicz
obsada – Magdalena Engelmajer

HISTORIA PROJEKTU


„Lady Wa-Wa” – Projekt stypendialny finansowany przez m.st. Warszawę – Dzielnicę Śródmieście.

PRASA


TEATR DLA WAS
17/03/14
MANIFEST WSPÓŁCZESNEJ KOBIETY
LADY Wa-WaME/ST Duet ArtystycznyWarszawaReżyseria: ME/ST Duet ArtystycznyObsada: Magdalena EngelmajerNajbliższy spektakl: 28/04

Warszawski duet artystyczny ME/ST w spektaklu „Lady Wa-Wa” pokazał jak jedna aktorka może przedstawić wiele ludzkich charakterów. Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz, łącząc męskie i żeńskie punkty widzenia, stworzyli szeroki zbiór kobiecych wizerunków mających swoje obicie w realnym świecie.

Wielotwarzowa „Lady Wa-Wa” pochodzi z rzeczywistości, ponieważ punktem wyjścia do powstania spektaklu były wywiady z wieloma kobietami prowadzone na warszawskim Śródmieściu oraz inspiracja otoczeniem i energią miasta, które wpływają na stan emocjonalny jego mieszkańców. Tak szeroka i głęboko zakorzeniona w realnym świecie analiza zaowocowała stworzeniem w ciele jednej aktorki wielu prawdziwych kobiecych sylwetek.

Spektakl jest teatrem jednej aktorki, który poprzez wykorzystanie wielu środków teatralnych przenosi na scenę cechy całej kobiecej społeczności. Ważnym elementem jest ciało i fizyczność aktorki, które zostały wyeksploatowane, ukazując postać zarówno w sferze publicznej jak i w bardzo intymnych sytuacjach. W dynamicznej i różnorodnej grze aktorskiej objawiają się twarze warszawskich kobiet, wszystkie zupełnie różne a jednak przedstawiające wiele wspólnych cech.

Jaka ona jest? Z jednej strony silna, pewna siebie, spełniona i pełna energii; za chwilę widzimy ją smutną, przygnębioną, pełną rozterek i samotną. Poprzez powtórzenia ruchów i wykrzykiwanych często słów ukazano mnogość kobiet, które reprezentuje aktorka. Budowa spektaklu uwypukla niektóre z prezentowanych cech. Brak czasu, zabieganie, samotność, zmęczenie. Jednak widać także siłę kobiecej natury oraz to, jak radzi sobie z przeciwnościami losu, dopasowując się, czasami zupełnie irracjonalnie, do współczesnych realiów, które często są dla niej niewygodne.

Statyczna scenografia, wypełniona wieloma rekwizytami, przedstawia otoczenie kobiety i przywodzi na myśl studio fotograficzne; ponadto każde słowo aktorka wypowiada przez mikrofon, co można odebrać jako manifest kobiecości, eksponujący wszystkie role, które zostały jej przypisane. Od pierwotnej roli matki połączonej z naturą do tych różnorodnych przyjmowanych współcześnie.

Bogatą warstwę emocjonalną, którą niesie spektakl, przysłania natłok dodatkowych elementów (rekwizytów, audiowizualizacji), które wprowadzają niepotrzebną w przekazie dosłowność i powodują spłaszczenie warstwy artystycznej spektaklu. Jednakże w połączeniu z dynamiczną i różnorodną warstwą muzyczną można ten zabieg odebrać także jako przytłaczającą rzeczywistość, która nas otacza. W tak różnorodny i prawdziwy sposób przedstawiona złożoność kobiecej natury porusza odbiorców i wywołuje wiele refleksji na temat świata, w którym żyjemy oraz tego jacy jesteśmy. Spektakl porusza bardzo aktualne problemy, z którymi utożsami się nie tylko każda kobieta, ale także i mężczyzna.

autor tekstu: Marzena Jobczyńska


WIADOMOŚCI 24.PL
Po Kanie i Krepsku na scenie Klubu Od Nowa pojawili się warszawiacy. Twórcami spektaklu „Lady Wa-Wa” jest Duet Artystyczny ME/ST – Magdalena Englemajer i Szymon Turkiewicz. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, były wywiady z kobietami, od nastolatki po emerytkę, prowadzone na warszawskim Śródmieściu przez Magdalenę Engelmajer: „W Warszawie odnajdziemy cały koloryt polskiej kobiecości. Kobietom które spotykała zadawałam proste pytani – jak się żyje o czym marzą. Tymczasem obarczona została wielkim ciężarem ich szczerości i tego jak ją przekazać na scenie” – mówiła podczas spotkania po spektaklu Engelmajer. Oboje podkreślali że choć dopiero 5 lat temu opuścili Wrocław, są zakochani w Warszawie. „Śródmieście warszawskie to kraina gdzie przy Marszałkowskiej spotykasz odstawioną i umalowaną Lady Wawę, a kilka kroków dalej, w cichej uliczce jej spokojnej i ciche wcielenie” – mówił Turkiewicz. Za podstawę dla scenariusza „Lady Wawa” ME/ST postawił sobie odnalezienie pierwotnej siły kobiecej i uchwycenie momentów rozedrgania kobiecej osobowości: „Chodziło nam o uchwyceniu różnorodności kobiecej natury w jednym spektaklu scenicznym” – mówił Turkiewicz. Dzisiejszy wieczór oddany zostanie w całości mistrzom z Wierszalina. „Boska Komedia” Dantego, dzieło sprzed kilkuset lat, po raz pierwszy pojawia się w repertuarze tej sceny. Szef Wierszalina Piotr Tomaszuk, jak dotąd oddawał reżyserię w ręce innych twórców tylko trzykrotnie. Tym razem powierzył ją pochodzącemu z Bratysławy Jakubowi Nvocie. Jak podkreślali krytycy, w spektaklu widać wyraźnie charakterystyczne dla naszych południowych sąsiadów, nieco rubaszne i zdystansowane podejście do świata, a tym samym do tak poważnego tekstu jak „Boska komedia”. Wierszalin proponuje wariację na temat arcydzieła sprzed ponad 600 lat. Z ksiąg wielkiego Dantego zostaje tytuł „Boska komedia”, średniowieczny jedenastozgłoskowiec, niektórzy bohaterowie, motyw wyprawy do świata umarłych. Reszta jest totalnie zakręcona. Jak bardzo? Przekonamy się dzisiaj wieczorem. Festiwal Klamra powstał dzięki finansowemu wsparciu przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Festiwal dofinansowali też: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia. Festiwal sponsorowali: Hotel Filmar, Hotel Ibis, Żywiec i Galeria Kwiatów w Toruniu. Patronami medialnymi byli TVP Kultura, TVP Bydgoszcz, pismo Teatr, portal e-teatr.pl, portal Teatr dla Was, TV Toruń, miesięcznik Menażeria, Radio PIK, Radia Gra, Gazeta Wyborcza, dziennik Nowości, Program Drugi Polskiego Radia i Radio Sfera. – – – ACKiS Od Nowa: club@umk.pl Dyrektor ACKiS Od Nowa: Maurycy Męczekalski Dyrektor artystyczny AST Klamra: Justyna Bieluch, klamra@umk.pl Media: Jarosław Jaworski Kontakt PR, press.odnowa@umk.pl , mobile: 602 73.14.11

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kana_krepsko_i_mest_a_na_zakonczenie_klamry_wierszalin_298641.html?sesja_gratka=e0fe69d656e4e5cf1876563792a1398f

ZDJĘCIA

Share This Articles
Wpisz szukane słowo i naciśnij ENTER
X