OPIS
PREMIERA / MAJ 2013
TEATR ME/ST
PAWILON SARP, Pałac Zamoyskich ul. Foksal 2 Warszawa
Czas trwania spektaklu: 1h 20min.
„STOSUNKI PRAWNE”
to przewrotna analiza stosunków damsko-męskich, w której bohaterowie rozmawiają ze sobą formalnym językiem, będącym połączeniem mowy codziennej z językiem zaczerpniętym z kodeksu cywilnego.
On i Ona przedstawiają się jako podmioty prawne, które wchodząc w relacje damsko-męskie, odgrywają przed widzami sytuacje ukazując prozaiczne czynności, które stają się wręcz groteskowe i urastają do rangi problemów, prowadzących do rozpadu małżeństwa.
Całość sztuki została ujęta w formę nowojorskiego dramatu obyczajowego, z domieszką poczucia humoru a`la Woody Allen.
Codzienność opowiedziana językiem prawniczym sprawia, że zwykłe, nawet najbardziej prozaiczne czynności, stają się wręcz groteskowe i urastają do rangi problemów, prowadzących do rozpadu małżeństwa.
„Stosunki prawne” poruszają między innymi kwestie intercyzy, zdrady małżeńskiej oraz sporów dotyczących wychowywania dzieci. Aby lepiej zrozumieć relacje damsko męskie, bohaterka spektaklu „wchodzi w skórę” Temidy, przenosząc widzów do czasów starożytnych i opowiadając o swoim burzliwym związku z Zeusem.
Siła spektaklu tkwi w prostocie jego formy oraz poruszaniu tematów, dotyczących każdego z widzów – bo każdy podpisywał w życiu jakąś umowę, wchodził w związki międzyludzkie i zastanawiał się nad zawiłością języka prawniczego.
Sztuka tętni żywymi, zaczerpniętymi z codziennego życia dialogami i energetyczną, jazzującą muzyką. Każda kolejna scena, posiada swój temat muzyczny, definiujący sposób grania i komunikowania się aktorów z widzami.
Ukazanie tworzenia się i rozpadu związku dwojga ludzi, z punktu widzenia prawnego, daje możliwość spojrzenia z innej perspektywy na relacje damsko-męskie. Z jednej strony powstaje pytanie, czy to co najważniejsze między dwojgiem ludzi stało się tak formalne, że można to spisać w kilku paragrafach, czy wciąż tego co najważniejsze, nie sposób opisać słowami.
Użycie języka prawnego, który przenika do codzienności bohaterów, nadaje nowy wymiar postrzegania każdej, nawet najdrobniejszej czynności domowej. Zwykłe parzenie herbaty może stać się przyczyną znęcania psychicznego nad partnerem, a intensywne korzystanie z telefonu komórkowego pretekstem do złożenia pozwu rozwodowego.
W jakim momencie jest nasz związek? Takie pytanie zrodzi się w głowach widzów, którzy na scenie zobaczą swoją codzienność. Przerysowaną, ale jednocześnie dającą pretekst, do zastanowienia się nad relacjami z obecnym, byłym lub przyszłym partnerem.
TEKST / REŻYSERIA / MUZYKA : Szymon Turkiewicz
SCENOGRAFIA / KOSTIUMY: Magdalena Engelmajer
występują:
ONA – Magdalena Engelmajer
ON – Sławomir Głazek
INSPIRACJA
Inspiracją do rozpoczęcia pracy nad teksem, były internetowe fora prawnicze, na których użytkownicy zadają pytania dotyczące wszelkich dziedzin życia. W odpowiedzi otrzymują rady innych użytkowników, ale także profesjonalne porady prawników.
Różnorodność poruszanych tematów oraz specyficzna mieszanka języka potocznego z formalnym językiem prawniczym, okazały się świetnym materiałem wyjściowym do napisania sztuki.
W tekście zostały użyte autentyczne wątki poruszanych na forach spraw, odpowiednio spreparowane i wkomponowane w dramaturgiczną całość opowieści.
O REALIZACJI
„Stosunki prawne” to kameralna opowieść z oszczędną scenografią, która doskonale sprawdzi się w każdej przestrzeni teatralnej. Największy nacisk, położony jest na aktorstwo i budowanie kontrastów między scenami realnymi (rozmowa z prawnikiem/psychoanalitykiem) a scenami pokazującymi kolejne etapy tworzenia się i rozpadu związku, gdzie aktorzy odgrywają groteskowe sytuacje, operując formalnym językiem i wyrazistymi środkami aktorskimi.